PoznańPeriodontologia

W zakresie periodontologii leczymy choroby tkanek miękkich i twardych otaczających ząb (dziąseł, ozębnej i kości). Wczesne wykrycie choroby i odpowiednie procesy leczenia dają szansę na zachowanie zębów do końca życia. Istnieją techniki które powstrzymują procesy niszczenia kości i takie które pozwalają je odbudować. Dzięki moim zabiegom wielu pacjentów zachowało swoje zęby przez długie lata.

Rozpocznij lecznie
w Alligodent Poznań

Zawsze doradzamy najlepsze rozwiązanie dostosowane do sytuacji danego pacjenta. Robiąc szczegółową diagnostykę oraz wizualizację efektu końcowego jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu dbamy o to, aby implanty naszych pacjentów były optymalne zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym.

Wieloletnie doświadczenie

Od ponad 20 lat wykonujemy implanty dla naszych pacjentów. Mamy doświadczenie nie tylko w chirurgicznym wszczepianiu implantów, ale również w protetycznym przygotowaniu idealnie wyglądającej korony. Masz pewność, że Twój implant będzie wyglądał jak naturalny ząb.

Całościowe podejście

Zdrowie Twoich zębów to naczynia połączone. Nigdy nie rozwiązujemy jednego problemu w oderwaniu od drugiego. Zawsze doradzamy najlepsze rozwiązanie dla danej sytuacji. Z AlligoDent masz pewność, że kompleksowo zadbamy o Twoje zęby i rozwiążemy Twoje problemy.

Zaawansowana diagnostyka

Mamy jeden z najnowocześniejszych tomografów 3D w Poznaniu. Umożliwia on dokładne zaplanowanie implantu (dokładność 0,01 mm), zarówno pod względem funkcjonalnym jak i wizualnym, jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu.

Sprawdzone materiały

Używamy implanty wyłącznie sprawdzonych producentów światowej klasy. Naszym pacjentom oferujemy również korony (widoczna część implantu) na cyrkonii. Z nami masz pewność, że Twój implant będzie dobrej jakości.

Rozumiemy Twoje potrzeby

Zawsze przedstawiamy alternatywne metody leczenia, abyś miał wybór. Przed rozpoczęciem leczenia przedstawiamy pełen kosztorys, żebyś nigdy nie był zaskakiwany kosztami.

Skonsultuj się z nami

Telefon
tel. +61 222 54 48
tel. kom. 531 755 750
Email
poznan@alligodent.pl

Oddzwonimy do Ciebie

Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

    Najczęściej zadawane pytania

    Czym zajmuje się periodontologia?
    Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się kompleksowym leczeniem, wykrywaniem i profilaktyką chorób przyzębia. Przyzębie to tkanki znajdujące się najbliżej zęba. Zalicza się do nich dziąsła, ozębną, okostną, kość wyrostka zębodołowego i cement korzeniowy. Ich zadaniem jest utrzymanie zębów w zębodołach. Stwarzają również barierę, która chroni przed przedostawaniem się bakterii i powstawaniem infekcji. Dodatkowo przyzębie odpowiada za budowę łuków zębowych. Leczeniem problemów periodotologicznych w Naszej klinice zajmuje się lekarz periodonta Barłtomiej Muszalski.
    Jakie są najczęstsze objawy chorób przyzębia?

    Do najczęstszych objawów chorób zapalenia przyzębia należą:

    • ból dziąseł oraz ich tkliwość zazwyczaj przy szczotkowaniu zębów,
    • krwawienie z dziąseł szczególnie podczas nitkowania,
    • silne zaczerwienienie dziąseł,
    • nieświeży oddech (halitoza),
    • obrzęk dziąseł,
    • trudności w gryzieniu pokarmów,
    • nieprzyjemny posmak w ustach,
    • recesja dziąseł czyli odsuwanie się dziąseł od zębów,
    • w przypadku zaawansowanego stadium choroby przyzębia – duże złogi kamienia nazębnego, a oprócz tego rozchwianie zębów w zębodołach i/lub zmiany ropne.
    Jakie są skutki nieleczonych problemów periodontologicznych?

    Choroby przyzębia są pozornie niewinne, przez co często bagatelizowane przez pacjentów  – lekkie zaczerwienienie i krwawienie dziąseł nie rzadko jednak przeradza się w poważne problemy periodontyczne.

    Najczęstrzym skutkiem postępujących chorób przyzębia jest stopniowy zanik dziąseł (recesje) i następnie kości. Może to doprowadzić do rozchwiania a następnie utraty zęba. Choroba taka jak parodontoza (przewlekłe zapalenie przyzębia) skutkuje nie tylko utratą zębów, ale również ma wpływ na cały organizm. Stan zapalny zaczyna przechodzić do krwioobiegu i może wpłynąć na rozwój takich chorób jak: miażdżyca, problemy z sercem, czy nawet udar mózgu.

    Czym jest recesja dziąsła i na czym polega zabieg jej pokrycia?

    Na początek należy wyjaśnić czym jest recesja zęba – recesja ma miejsce w momencie, gdy tkanki miękkie zęba odsłaniają powierzchnie korzeniową. Zazwyczaj towarzyszą temu dolegliwości bólowe przy zmianie temperatury napoju oraz zmiany estetyczne – ząb zaczyna być bardziej wysunięty i wizualnie dłuższy, ze względu na okrycie korzenia. Procesu tego niestety nie da się cofnąć. Jednakże dzięki rozwojowi stomatologii istnieją zabiegi pozwalające pokryć braki dziąsłowe

    Zabieg pokrycia recesji ma na celu zwiększenie wysokości i grubości dziąsła przy szyjce zębowej. Wykonuje się go za pośrednictwem pobrania przeszczepu podnabłonkowej tkanki łącznej z podniebienia, ze względu na co zamiennie używa się określenia „przeszczep dziąsła”

    Zabieg pokrycia recesji jest zabiegiem bezbolesnym z zastosowaniem znieczulenia miejscowego.  Ma on na celu przesunięcie fragmentu zdrowego dziąsła, które zasłoni
    odsłonięty korzeń zęba. Miejsce pobrania przeszczepu jest odpowiednio zabezpieczane błoną kolagenową i szwami, by zapewnić prawidłowe gojenie. Również miejsce pokrycia recesji jest zamknięte szwami. Proces gojenia trwa kilkanaście dni, a o ostatecznym efekcie zabiegu stanowić będzie nie tylko zabieg, ale również stosowanie się pacjentów do wskazań pozabiegowych takich jak prawdłowa i staranna higiena jamy ustnej i unikanie nadmiernego wysiłku przez okres co najmniej 2 tygodni od zabiegu.

    Czym jest kiretaż i kiedy powinien być wykonany?

    Kiretaż jest zabiegiem wykonywanym na pacjentach periodontologicznych, u których objawia się stan zapalny dziąseł i ruchomość zębów z podejrzeniem osadzenia się kamienia, a standardowy zabieg higienizacji nie przynosi wystarczających efektów, ze względu na zebraniu się bakterii pod linią dziąsła.  Stanowi jedną z pierwszych metod leczenia chorób przyzębia.

    Polega na usunięciu za pośrednictwem specjalnego narzędzia stomatologicznego osadów, resztek jedzenia i biofilmu z powiększonych kieszonek dziąsłowych. Można wyróżnić jego dwa rodzaje: kiretaż zamknięty i otwarty. Wybór metody zależy od głębokości kieszonki dziąsłowej.

    • Kiretaż zamknięty – wykonywany jest, gdy kieszonki nie przekraczają 5 mm głębokości. Procedura nie wymaga nacinania dziąseł.
    • Kiretaż otwarty – wykonywany w przypadku głębokich kieszonki (większych niż 5 mm). Procedura ta wymaga nacięcia dziąseł, a po zabiegu dziąsło jest zszywane. Szyte są usuwane po około 7 dniach.

    Wskazania do wykonania zabiegu są w przypadku patologicznego powiększenia kieszonki dziąsłowej. Jeżeli kieszonki są zbyt głębokie, mogą gromadzić resztki jedzenia, komórki skóry oraz bakterie, co może prowadzić do stanów zapalnych.

    Czy kiretaż to bolesny zabieg?

    Procedura kiretażu wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, w związku z czym pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych.

    Jak dbać o dziąsła na codzień?

    Podstawą utrzymania zdrowych dziąseł jest prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne korzystanie z wizyt higienizacji.

    Bardzo istotne jest by codzienne szczotkowanie zębów było wykonywane w sposób prawidłowy i przy użyciu odpowiednio dobranej do potrzeb szczoteczki. W naszej klinice higienistka, Pani Natalia Janik prowadzi indywidualne instruktaże i lekcje higieny jamy ustnej, podczas których pacjenci mogą nauczyć się odpowiednio dobranej do ich potrzeb stomatologicznych techniki szczotkowania. Jest to podstawa profilaktyki chorób dziąseł i przyzębia.

    Ze względu na ograniczony zakres powierzchni czyszczenia przez szczoteczkę, do przestrzeni międzyzębowych zalecane jest stosowanie nici dentystycznej bądź szczoteczek międzyzębowych.

    Zalecenia po zabiegu

    • Tampon zabezpieczający ranę należy wypluć po ok. 15 minutach. Delikatne sączenie krwi może utrzymywać się do 72 godzin.
    • Nie należy jeść do czasu aż znieczulenie nie przestanie działać. Z reguły efekt znieczulenia ustępuje po 2-3 godzinach. Należy unikać twardych i gorących pokarmów i napojów.
    • Należy oszczędzać okolicę implantu, starać się gryźć drugą stroną, nie dotykać rany palcami.
    • Jeszcze przed ustąpieniem znieczulenia można zacząć przyjmowanie leków przeciwbólowych. Zalecane leki to ibuprofen lub metafen, stosowane zgodnie z ulotką, chyba że lekarz zaleci inaczej. Pozostałe leki, np. antybiotyk jeśli był zlecony – stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
    • Przez minimum 5-7 dni po zabiegu nie dźwigać ciężarów, unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz ogrzewania operowanej okolicy. Nie zaleca się gorącej kąpieli, przebywania na słońcu, korzystania sauny.
    • Obowiązuje bezwzględny zakaz palenia i picia alkoholu co najmniej 4 dni po zabiegu implantacji.
    • Palenie papierosów wpływa negatywnie na gojenie ran w jamie ustnej, zwiększa ryzyko braku integracji implantu – zachęcamy do rzucenia nałogu.
    • Należy utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej (myć zęby, omijając ranę).
    • Po zabiegu w celu zminimalizowania ryzyka nieprawidłowego gojenia warto stosować płyn do płukania zawierający chlorheksydynę, np. Eludril, Paroex, Corsodyl. Należy płukać jamę ustną kilka razy dziennie przez 1 min, następnie płyn wypluć. Płukanie powinno być delikatne.
    • Po zabiegu może wystąpić obrzęk, krwiak (siniak na skórze w okolicy operowanej), oraz dolegliwości bólowe, które powinny być stłumione całkowicie poprzez zastosowanie zaleconych środków przeciwbólowych. Powyższe objawy z reguły utrzymują się do 4-5 dni.
    • Jeżeli wystąpią objawy, takie jak: gorączka powyżej 38 stopni, złe samopoczucie, silny ból – najczęściej w 3 – 4 dniu – należy się skonsultować z lekarzem stomatologiem.
    • Szwy, jeśli zostały założone, należy usunąć w 7 – 14 dniu po zabiegu.
    Call Now Button