Co to jest fibryna bogatopłytkowa PRF?

Fibryna bogatopłytkowa PRF – wstęp

Fibryna bogatopłytkowa (nazywana także błędnie osoczem bogatopłytkowym) – PRF, jest autogennym preparatem, co oznacza, że jest naturalnie pozyskiwana z krwi pacjenta. Ten unikalny preparat charakteryzuje się znacznym stężeniem płytek krwi, a także obfitością czynników wzrostu i gojenia. Dzięki temu, fibryna bogatopłytkowa jest naturalnym źródłem wsparcia dla procesów regeneracyjnych organizmu.

Spis treści:

  1. Jak pozyskujemy PRF?
  2. Dlaczego stosujemy PRF przy zabiegach chirurgicznych?
  3. Korzyści po zastosowaniu PRF.
  4. W jakich zabiegach w stomatologii stosujemy PRF?

Jak pozyskujemy fibrynę bogatopłytkową?

W celu efektywnego pozyskania fibryny, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu pobierania krwi od pacjenta. Procedura ta nie wykazuje żadnych istotnych różnic w porównaniu do standardowego pobierania krwi w celach diagnostycznych. Krew pobrana od pacjenta umieszczana jest w dedykowanej probówce, a następnie poddana jest działaniu specjalnej wirówki. Dzięki sile odśrodkowej krew ulega naturalnemu podziałowi na różne frakcje, a wśród nich znajduje się cenna fibryna bogatopłytkowa, czyli PRF.

Dlaczego stosujemy PRF przy zabiegach chirurgicznych?

Fibryna bogatopłytkowa (PRF) wykazuje korzystne działanie miejscowe:

  • Skuteczne hamowanie procesów zapalnych na poziomie lokalnym,
  • Aktywne stymulowanie komórek otaczających obszar leczenia do intensywnego podziału,
  • Efektywne pobudzanie syntezy kolagenu, wspomagając tym samym procesy regeneracji tkanek,
  • Intensyfikacja procesów tworzenia nowych naczyń krwionośnych, co przyczynia się do lepszego zaopatrzenia w krew obszaru poddanego terapii.

Korzyści po zastosowaniu fibryny bogatopłytkowej PRF

Dzięki wyjątkowym właściwościom fibryny bogatopłytkowej PRF, opartym na wynikach badań klinicznych, dostrzega się:

  • Zdecydowanie mniejszy ból i obrzęk po przeprowadzonym zabiegu
  • Znacznie przyspieszone procesy gojenia rany
  • Efektywne zahamowanie ryzyka infekcji w obszarze rany pooperacyjnej
  • Skuteczne zminimalizowanie ryzyka wystąpienia krwawienia po zabiegu
  • Istotne zmniejszenie zaniku kości w obszarze poddanym leczeniu

 

W jakich zabiegach w stomatologii stosujemy fibrynę bogatopłytkową?

Fibrynę bogatopłytkową, możemy z powodzeniem wykorzystać do skutecznego zabezpieczania ran po usunięciu zęba. Szczególnie istotne staje się to w kontekście planowania zastąpienia brakującego zęba implantem. Liczne badania jednoznacznie wskazują, że fibryna bogatopłytkowa sprzyja szybszej regeneracji kości oraz minimalizuje zanik tkanki, co stanowi kluczowy czynnik podczas przygotowań do procedury implantacji.

Niewątpliwym obszarem zastosowania PRF jest także ochrona ran po usunięciu zębów mądrości, zwłaszcza w przypadku dolnych ósemek. Po takim zabiegu często pojawia się obrzęk i dolegliwości, jednak stosowanie fibryny bogatopłytkowej ma na celu skuteczne łagodzenie tych objawów oraz przyspieszanie procesu gojenia. Dodatkowo, minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak suchy zębodół.

PRF stanowi również niezastąpione wsparcie w obszarze implantologii i periodontologii, szczególnie podczas procedur takich jak wprowadzanie implantów, podnoszenie dna zatoki szczękowej, odbudowa kości, resekcje wierzchołków korzeni oraz pokrywanie recesji. Dzięki zastosowaniu fibryny bogatopłytkowej osiągamy nie tylko skuteczność leczenia, ale także minimalizujemy potencjalne ryzyka związane z danymi procedurami.

Wiedza z Alligodent

Zdrowie Twoich zębów to naczynia połączone. Nigdy nie rozwiązujemy jednego problemu w oderwaniu od drugiego. Zawsze doradzamy najlepsze rozwiązanie dla danej sytuacji. Z AlligoDent masz pewność, że kompleksowo zadbamy o Twoje zęby i rozwiążemy Twoje problemy.

AlligoDent

Jesteś w dobrych rękach!

Certyfikaty
Social Media AlligoDent

Nowoczesna klinika dentystyczna w samym sercu Poznania.

Call Now Button