Dla dzieci i dorosłychOrtodonta

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu i problemów z tym związanych np. estetycznych , stawowo- mięśniowych, chorób przyzębia oraz próchnicy. Nierówno ustawiony zgryz jest problemem zarówno estetycznym, jak i zdrowotnym – ma wpływ na układ twarzy, sprzyja próchnicy, chorobom przyzębia oraz problemom ze stawami.

W AlligoDent prowadzimy biofunkcjonalne leczenie ortodontyczne, które uwzględnia funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych i zapobiega ich zaburzeniom w przyszłości.

Rozpocznij lecznie
w Alligodent Poznań

Zawsze doradzamy najlepsze rozwiązanie dostosowane do sytuacji danego pacjenta. Robiąc szczegółową diagnostykę oraz wizualizację efektu końcowego jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu dbamy o to, aby implanty naszych pacjentów były optymalne zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym.

Wieloletnie doświadczenie

Od ponad 20 lat wykonujemy implanty dla naszych pacjentów. Mamy doświadczenie nie tylko w chirurgicznym wszczepianiu implantów, ale również w protetycznym przygotowaniu idealnie wyglądającej korony. Masz pewność, że Twój implant będzie wyglądał jak naturalny ząb.

Całościowe podejście

Zdrowie Twoich zębów to naczynia połączone. Nigdy nie rozwiązujemy jednego problemu w oderwaniu od drugiego. Zawsze doradzamy najlepsze rozwiązanie dla danej sytuacji. Z AlligoDent masz pewność, że kompleksowo zadbamy o Twoje zęby i rozwiążemy Twoje problemy.

Zaawansowana diagnostyka

Mamy jeden z najnowocześniejszych tomografów 3D w Poznaniu. Umożliwia on dokładne zaplanowanie implantu (dokładność 0,01 mm), zarówno pod względem funkcjonalnym jak i wizualnym, jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu.

Sprawdzone materiały

Używamy implanty wyłącznie sprawdzonych producentów światowej klasy. Naszym pacjentom oferujemy również korony (widoczna część implantu) na cyrkonii. Z nami masz pewność, że Twój implant będzie dobrej jakości.

Rozumiemy Twoje potrzeby

Zawsze przedstawiamy alternatywne metody leczenia, abyś miał wybór. Przed rozpoczęciem leczenia przedstawiamy pełen kosztorys, żebyś nigdy nie był zaskakiwany kosztami.

Skonsultuj się z nami

Telefon
tel. +61 222 54 48
tel. kom. 531 755 750
Email
poznan@alligodent.pl

Oddzwonimy do Ciebie

Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

    Najczęściej zadawane pytania

    Jakie są rodzaje aparatów i czymś się między sobą różnią?
    Aparaty stałe mają swój podział w zależności od metody dokonywania przesunięć zębów, budowy czy widoczności na zębach. Wyróżnia się główny podział aparatów ortodontycznych:

    • Aparat stały klasyczny – z zamkami metalowymi lub estetycznymi (przezroczystymi),
    • Aparat samoligaturujący (bezligaturowy) – z metalowymi zamkami lub estetycznymi (przezroczystymi),
    • Aparat lingwalny,
    • Aparat nakładowy (clear aligner),
    • Aparat ruchomy,
    • Aparat MARPE (do rozszerzenia szczęki).

    W naszej klinice stosujemy głównie aparaty bezligaturowe i nakładki ortodontyczne typu ClearCorrect czy Clear Aligner. W przypadku dzieci wykorzystywane są aparaty ruchome. W zaawansowanych przypadkach stosowane są inne metody przygotowania do ortodoncji, takie jak aparat MARPE.

    Czy noszenie aparatu stałego jest bolesne?

    To często zadawane przez pacjentów pytanie. Bezpośrednio po założeniu aparatu może występować ból zębów (a właściwie dziąseł i przyzębia), ponieważ układ żucia zaczyna proces adaptacji. Na zęby w obrębie kości zaczynają działać zewnętrzne siły, które powodują ich przemieszczanie się, a co za tym idzie dyskomfort. Jego natężenie jest kwestia indywidualna w zależności od przypadku.  Okresowo silniejszy ból może pojawić się też w trakcie spożywania posiłków, w szczególności twardych pokarmów. Bolesność może się również pojawić po wizytach kontrolnych, gdyż wprowadzane są na nich nowe przesunięcia zębów. Bolesność aparatu ustępuje zazwyczaj do kilku miesięcy od wizyty założenia aparatu.

    Ważnymi czynnikami do minimalizowania wystąpienia bólu są przestrzeganie diety minimalizującej ilość spożywanych twardych pokarmów typu orzechy.

    Jak długo trwa leczenie aparatem stałym?

    Leczenie aparatem stałym trwa około 2 lat. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na to, jak długo trwa leczenie ortodontyczne, są wiek i stopień wady zgryzu.

    Czy w każdym wieku można założyć aparat ortodontyczny?

    Nie ma żadnych limitów wiekowych jeśli chodzi o zakładanie aparatów ortodontycznych. Jedyną koniecznością w przypadku aparatów stałych jest posiadanie zębów stałych.

    Jak wygląda przygotowanie do ortodoncji?

    Podstawowym i niezbędnym elementem do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego jest szczegółowa diagnostyka ortodontyczna, w której skład wchodzi           wykonanie skanów i zdjęć wewnątrzusznych jak i całej budowy żuchwy i szczeki,        wykonanie tomografii 3D, w niektórych przypadkach wykonanie zdjęcia             cefalometrycznego. Diagnostyki dokonuje lekarz ortodonta. Dzięki wykonaniu   odpowiednich badań jest w stanie dobrać odpowiednie leczenie do pacjenta.

    Przed założeniem aparatu ważne jest również o zadbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej poprzez wykonanie zabiegu higienizacji oraz zaleczenie wszystkich ubytków zębowych.

    Zalecenia po założeniu aparatu stałego

    • Higiena jamy ustnej. Naklejone elementy aparatu ortodontycznego są miejscem zwiększonej retencji płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Z tego względu podczas leczenia ortodontycznego należy dokładnie myć zęby pastą po każdym posiłku (min. 2x dziennie) i używać płynu do płukania jamy ustnej. W celu zwiększenia skuteczności   higieny wskazane jest używanie specjalistycznych past i płukanek ortodontycznych.  Ze względu na  zniszczenie się szczoteczki przez elementy aparatu ortodontycznego, zaleca się  jej wymianę na nową po 3-4 tygodniach. Rekomendowane są szczoteczki ortodontyczne  specjalnie profilowane oraz różnej grubości wyciorki do mało dostępnych przestrzeni.
    • Przestrzeganie harmonogramu wizyt. Wizyty ortodontyczne odbywają się co 6-8 tygodni. Niezgłaszanie się na wizyty powoduje przedłużenie leczenia i zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. W przypadku uszkodzenia aparatu konieczne są dodatkowe wizyty w celu usunięcia usterki. Jeżeli pacjent nie jest w stanie dotrzeć na wizytę kontrolną, należy powiadomić o tym gabinet.
    • Wzmożona ostrożność przy jedzeniu. Aparat jest przymocowany do zębów pacjenta i samemu nie wolno ingerować w jego elementy. Jest on niestety narażony na uszkodzenia w przypadku braku ostrożności ze strony pacjenta. Najważniejsze jest uważne spożywanie twardych pokarmów tj. jabłka, gruszki, marchewki, orzechy itp. Należy je kroić na małe kawałki, tak aby nie odgryzać ich przednimi zębami, ponieważ może to spowodować odklejenie się zamków. Gumy do żucia czy krówki  itp.trzeba całkowicie wyeliminować  na czas noszenia aparatu stałego. Nie należy też manipulować przy aparacie długopisem, ołówkiem czy palcem.
    • Czynne uczestniczenie w procesie leczenia. Niektóre procedury leczenia aparatem stałym wymagają konieczności codziennego noszenia wyciągów. Brak zaangażowania i systematyczności ze strony pacjenta powoduje zahamowanie postępów leczenia. Konieczne jest zgłaszanie na bieżąco swoich spostrzeżeń, dyskomfortu dotyczącego leczenia.
    • Leczenie stomatologiczne. W trakcie leczenia ortodontycznego możliwe i konieczne jest również profilaktyczne leczenie stomatologiczne.
    • Wosk ortodontyczny. W razie uciskania, zahaczania elementów aparatu o dziąsło lub język, należy w miejscu drażnienia przykleić na zamek (lub kilka zamków) wosk ortodontyczny. Przed posiłkiem jak i przed myciem zębów, pamiętać o jego usunięciu i w razie potrzeby o przyklejeniu później nowego.
    • Może zdarzyć się „awaria” aparatu – odklejenie zamka, złamanie drutu, wyjście drutu z zamka, odklejenie sprężynki. W takim przypadku niezwłocznie zgłosić to lekarzowi prowadzącemu. Odklejone elementy zabrać ze sobą na wizytę.
    • Pierwsze wrażenie. Po założeniu aparatu (do około 2 tygodni ) możliwy jest ból zębów – samoistny lub przy nagryzaniu oraz nadwrażliwość na zmiany temperatury (  do kilku tygodni ). Przez ten okres aby uniknąć dyskomfortu zalecane jest spożywanie miękkich pokarmów, można zastosować  również środek przeciwbólowy.
    • Stabilizacja po leczeniu ortodontycznym. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego aparatami stałymi zawsze konieczna jest retencja, która zapobiega nawrotowi wady. Standardowo w tym celu wykonuje się pozycjoner na zęby górne. Dodatkowo na górne i dolne zęby przykleja się retainer od wewnętrznej strony zębów.
    AlligoDent

    Jesteś w dobrych rękach!

    Certyfikaty
    Social Media AlligoDent

    Nowoczesna klinika dentystyczna w samym sercu Poznania.

    Call Now Button