Kompletna OdbudowaProtetyka stomatologiczna

Protetyka to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem brakujących zębów koronami, mostami lub protezami ruchomymi w celu odbudowy ciągłości łuków zębowych. Priorytetem jest uzyskanie idealnej imitacji zęba pod względem kształtu, koloru i funkcji. Dbamy o szczegóły stosując mikroskopy stomatologiczne. W leczeniu wykorzystujemy cyfrowe rekonstrukcje zębów, co umożliwia precyzyjną odbudowę anatomiczną zęba i znacznie skraca czas leczenia.

Rozpocznij lecznie
w Alligodent Poznań

Zawsze doradzamy najlepsze rozwiązanie dostosowane do sytuacji danego pacjenta. Robiąc szczegółową diagnostykę oraz wizualizację efektu końcowego jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu dbamy o to, aby implanty naszych pacjentów były optymalne zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym.

Wieloletnie doświadczenie

Od ponad 20 lat wykonujemy implanty dla naszych pacjentów. Mamy doświadczenie nie tylko w chirurgicznym wszczepianiu implantów, ale również w protetycznym przygotowaniu idealnie wyglądającej korony. Masz pewność, że Twój implant będzie wyglądał jak naturalny ząb.

Całościowe podejście

Zdrowie Twoich zębów to naczynia połączone. Nigdy nie rozwiązujemy jednego problemu w oderwaniu od drugiego. Zawsze doradzamy najlepsze rozwiązanie dla danej sytuacji. Z AlligoDent masz pewność, że kompleksowo zadbamy o Twoje zęby i rozwiążemy Twoje problemy.

Zaawansowana diagnostyka

Mamy jeden z najnowocześniejszych tomografów 3D w Poznaniu. Umożliwia on dokładne zaplanowanie implantu (dokładność 0,01 mm), zarówno pod względem funkcjonalnym jak i wizualnym, jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu.

Sprawdzone materiały

Używamy implanty wyłącznie sprawdzonych producentów światowej klasy. Naszym pacjentom oferujemy również korony (widoczna część implantu) na cyrkonii. Z nami masz pewność, że Twój implant będzie dobrej jakości.

Rozumiemy Twoje potrzeby

Zawsze przedstawiamy alternatywne metody leczenia, abyś miał wybór. Przed rozpoczęciem leczenia przedstawiamy pełen kosztorys, żebyś nigdy nie był zaskakiwany kosztami.

Skonsultuj się z nami

Telefon
tel. +61 222 54 48
tel. kom. 531 755 750
Email
poznan@alligodent.pl

Oddzwonimy do Ciebie

Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

    Najczęściej zadawane pytania

    Czym jest korona protetyczna?
    Korona protetyczna jest formą uzupełnienia protetycznego, który ma na celu odbudowę lub wzmocnienie zniszczonego zęba. Ma postać zęba lub tzw czapeczki osadzanej na istniejący fragment zęba tak, by odbudowany ząb nie różnił się wyglądem od pozostałych. Korony protetyczne mogą być wykonane z wielu różnych materiałów takich jak porcelana, złoto, tlenek cyrkonu czy akryl – uzależnione jest to od preferencji pacjenta. Najczęściej wykonuje się korony porcelanowe.
    Jakie są rodzaje koron protetycznych?

    Rodzaje koron są rożne w zależności od ich zastosowania – czy są formą odbudowy zęba, czy jego zastąpieniem, czy są długoczasowe czy tymczasowe oraz w zależności od materiału z jakiego są wykonane. O tych detalach decyduje lekarz dentysta wraz z pacjentem na wizycie protetycznej.

    Czym jest wkład koronowo-korzeniowy? Kiedy się go stosuje?

    Wkład koronowo-korzeniowy to niezbędny element kontstukcyjny do osadzenia korony w przypadku dużego stopnia zniszczenia zęba. Bardzo często jest stosowany w przypadku odbudowy zęba po leczeniu kanałowym, przy zabiegu gdzie konieczne było usuniecie większej części budowy zęba. Jak sama nazwa wskazuje częściowo umiejscawiany jest w kanale, a częściowo pod częścią nowej korony. Jest rodzajem trzonu, który daje możliwość osadzenia odbudowy protetycznej.

    Wkłady koronowo-korzeniowe wykonywane są z różnych materiałów. Najczęściej jest to stal stomatologiczna, złoto lub włókno szklane.  Odlewane są metalu są indywidualnie dla każdego zęba w laboratorium protetycznym po uprzednim pobraniu wycisku protetycznego. Po zacementowaniu wkładu w korzeniu zęba można przystąpić do następnego etapu korony protetycznej.

    Ile trwa proces przygotowania i osadzenia korony protetycznej? Jak to wygląda krok po kroku?

    W przypadku, gdy ząb wymaga odbudowy protetycznej za pośrednictwem korony na zębie to czas jest uzależniony od metody przygotowania korony – w przypadku korony na implancie wymaga od wcześniejszego wprowadzenia implantu, czasu na gojenie i dopiero po etapie odsłonięcia implantów i zamocowanie formerów dziąsłowych właściwego skany pod korony na implancie z doborem koloru. W tej metodzie samo wykonanie koron jest już ostatecznym etapem rozłożonym zazwyczaj na 2-3 wizyty.

     

    W przypadku koron na zębie pacjenta wykonywane są następujące kroki:

    Diagnostyka i opracowanie planu leczenia

    Szlifowanie zęba, pobranie wycisków lub wykonanie skanów, dobór odpowiedniego koloru, wykonanie korony tymczasowej

    Przymiarka korony

    Przymiarka korony i zacementowanie jej na stałe

     

    Etap 1: Planowanie

    Lekarz dentysta po odpowiedniej diagnostyce przedmiotowej i radiologicznej może zakwalifikować ząb do leczenia protetycznego. Najczęstszymi wskazaniami są: zęby zniszczone próchnicowo wymagające usunięcia, zęby po leczeniu kanałowym z dużą utratą korony zęba, żeby z głębokimi wypełnieniami czy zęby, które będą stanowiły filar przy moście protetycznym.

     

    Etap 2: Przygotowanie zęba – szlifowanie, wyciski, skany, korona tymczasowa

    Na drugiej wizycie lekarz stomatolog przygotowuje ząb do działa protetycznych poprzez oszlifowanie, czyli zmniejszenia rozmiarów ścianek zęba do wymiarów umożliwiających osadzenie korony (zazwyczaj o 1-2mm). Szlifowanie zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne. Następnie pobiera się wycisk protetyczny, który z najmniejszą dokładnością przedstawia sytuację w jamie ustnej i wysyła się do laboratorium protetycznego, które wykonuje koronę. Oszlifowany ząb lekarz stomatolog zabezpiecza akrylową koroną tymczasową wykonaną  w gabinecie. Taka korona nie tylko zabezpiecza oszlifowany ząb, ale również pozostawia dla pacjenta komfort swobodnego uśmiechania się. Dobiera również za pośrednictwem kolornika kolor przyszłej korony. Na koronę protetyczną czeka się zazwyczaj około 2 tygodni, aż wróci wykonana od labolatorium.

     

    Etap 3: Przymiarka korony

    Etap, który zazwyczaj występuje w przypadku dużych odbudów protetycznych obejmujących więcej niż jeden ząb – zazwyczaj przy mostach protetycznych. Na nim sprawdza się kolor i ułożenie korony. Jeśli wszystko jest odpowiednie i pacjent czuje się komfortowo to można dokonać od razu cementacji i zakończyć protetykę.

     

    Etap 4: Zacementowanie korony

    Przed ostatecznym zacementowaniem lekarz dentysta dokładnie sprawdza dopasowanie korony – jej szczelność, punkty styczne z zębami sąsiadującymi i kontakty zgryzowe. Jeśli pacjentowi odpowiada kolor i czuje się z nową korona komfortowo osadza się koronę na filar ostatecznie.

    Czym różni się korona od mostu protetycznego?

    Korona jest elementem umożliwiającym odbudowę jednego zęba (punktu). Most protetyczny to konstrukcja protetyczna stała obejmująca kilka zębów (punktów) osadzana na zębach własnych pacjenta. Jest uzupełnieniem niezdejmowalnym i dającym wysoki komfort i fizjologiczny i estetyczny. Decyzję, co jest najlepszym rozwiązaniem w konkretnym przypadku podejmuje lekarz protetyk na wizycie planowania protetyki.

    Jakie są wady i zalety odbudowy protetycznej typu most?

    Mosty protetyczne osadzane na stałe są projektowane pod pacjenta tak by     zapewnić jak największy komfort użytkowania stąd mają wiele zalet takich jak:

    • Przenoszą siły żucia w sposób fizjologiczny, na ozębną zębów filarowych, przez co są łatwe do zaakceptowania i zapewniają duży komfort użytkowania (podobnie jak w przypadku wypełnień),
    • Są zamocowane na stałe, co również ułatwia ich akceptację oraz poprawia komfort użytkowania,
    • Prawidłowo wykonana odbudowa mostem protetycznym nie różni się niczym od naturalnego uśmiechu pacjenta, dzięki czemu jest super opcja estetyczną

     

    Do wad możemy zaliczyć:

    konieczność oszlifowania koron zębów, które będą stanowić filary mostu – aczkolwiek wada ta szybko się niweluje ze względu na dalsze posiadanie mostu, który rekompensuje inne aspekty jak np. poprawia estetykę zębów;

    zanikanie wyrostka kostnego pod przęsłem mostu – czyli w miejscu gdzie nie działają bezpośrednio siły żucia, jest to niestety nieodzowny element każdej odbudowy protetycznej z wyjątkiem implantów, które są umiejscowione bezpośrednio w kości, dzięki czemu nacisk nakłada się również na nią.  Kość jest tkanką, która jak każda inna w organizmie  – bez użytkowania zanika.

    Czym są i kiedy się stosuje odbudowę typu onlej i inlej?

    Odbudowa typu onlej i inlej czyli inaczej nakłady, to metoda odbudowy korony zęba wewnątrz korony (inlej) oraz wewnątrz i zewnątrz (onlej). Stosuje się ją zazwyczaj w przypadku odbudowy po leczeniu kanałowym, gdy ubytek części korony jest bardziej rozległy. Jest to rodzaj wypełnienia pośredniego między wypełnieniem kompozytowym a koroną protetyczną. Pozwala zachować jak największą część zęba i precyzyjnie odbudować część żującą.

    Zalecenia po osadzeniu prac protetycznych

    Po osadzeniu prac protetycznych typu korony, mosty protetyczne czy korony na implantach przede wszystkim należy pamiętać o higienie jamy ustnej – elementy protetyczne należy traktować tak samo jak własne zęby. Zaleca się korzystanie z regularnych zabiegów higienizacji – raz na 6 miesięcy.

    Do zachowania ich najlepszego stanu konieczne jest również stosowanie się do zaleceń lekarskich i stawienie się regularnie na wizyty kontrolne.

    AlligoDent

    Jesteś w dobrych rękach!

    Certyfikaty
    Social Media AlligoDent

    Nowoczesna klinika dentystyczna w samym sercu Poznania.

    Call Now Button