Niestety, ale nawet najlepiej wykonane wypełnienie może wypaść. Wpływ na to ma wiele czynników – najczęściej do takiej sytuacji dochodzi podczas jedzenia, w szczególności pokarmów twardych lub mocno kleistych i przywierających do zębów lub przy stosowaniu wypełnień w sposób im nie przeznaczony (jak otwieranie butelek zębami).
Kolejnym aspektem przyczyniającym się do możliwości utraty wypełnienia jest niewłaściwa lub niewystarczająca higiena jamy ustnej. Gromadząca się na zębach płytka bakteryjna ulega mineralizacji. W przypadku braku regularnego szczotkowania zębów przekształca się w kamień nazębny, który zaś przyczynia się do niszczenia miejsca łączenia kompozytu z zębem. Wytwarza to szczeliny i umocnienie jest osłabione.
Istotna jest również całościowa sytuacja narządu żucia. Choroby takie jak bruksizm czy zgrzytanie zębami, a nawet nieprawidłowy zgryz mogą prowadzić do osłabienia plomb. Zęby są bardziej narażone na ścieranie i nadmierny nacisk.
Warto również pamiętać, że wypełnienia mają swój okres żywotności. Z upływem lat zmniejsza się ich stabilność. Warto pamiętać o regularnych przeglądach lekarskich i zabiegach higienizacji.