Niewłaściwie funkcjonujący układ żucia może dawać mniej lub bardziej uchwytne dla pacjenta objawy. Są one uzależnione od stopnia nieprawidłowości oraz od zdolności adaptacyjnych organizmu. Najczęstszymi są m.in. starcie zębów, postrzępione szkliwo, pęknięcia szkliwa lub zębów, wypadanie wypełnień, obsuwanie się dziąseł (recesje), ubytki przyszyjkowe, czasem współistniejące bóle mięśniowe okolicy głowy i szyi, bóle lub napięcie w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych, klikanie lub przeskakiwanie w stawach oraz napięciowe bóle głowy i szyi. Leczenie biofunkcjonalne pozwala wyeliminować wyżej wymienione objawy i przywrócić równowagę i właściwe funkcjonowanie całemu układowi żucia. Dedykowane jest również pacjentom bezobjawowym u których konwencjonalne leczenie mogłoby utrwalić lub pogłębić istniejące nieprawidłowości.
Aby ocenić stan układu żucia i wykryć istniejące zaburzenia potrzebna jest wnikliwa i rzetelna diagnostyka obejmująca:
- stan zębów i przyzębia,
- występowanie potencjalnych ognisk zapalnych,
- pozycję, w której zęby górne i dolne kontaktują się najczęściej oraz ich ruchy względem siebie
- stawy skroniowo-żuchwowe – ich morfologię i funkcję
- stan mięśni głowy i szyi,
- pozycję i ruchomość języka,
- stawy kręgosłupa w odcinku szyjnym.
Do przeprowadzenia diagnostyki, wykonywanej podczas dwóch wizyt, wykorzystujemy:
- mikroskop zabiegowy, który pomaga ocenić z największą precyzją wszelkie stany chorobowe,
- skaner wewnątrzustny oraz modele zębów,
- łuk twarzowy oraz artykulator,
- najwyższej klasy tomografię 3D, cyfrowe zdjęcie cefalometryczne,
- cyfrową fotografię stomatologiczną.
Jak przebiega proces leczenia biofunkcjonalnego?
W przypadku wykrycia symptomów świadczących o niewłaściwej funkcji układu zgryzu i identyfikacji przyczyn zaistniałych nieprawidłowości przystępujemy do leczenia, które jest podzielone na dwa etapy.
Pierwszy etap – leczenie neuromięśniowe
Jego celem jest eliminacja dysfunkcji, przywrócenie „wygodnego” dla pacjenta zgryzu, przywrócenie i ustabilizowanie właściwej pozycji żuchwy i stawów skroniowo-żuchwowych, przywrócenie właściwej i harmonijnej pracy mięśni oraz często poprawa postawy ciała. Leczenie przeprowadzamy indywidualnie cyfrowo zaprojektowaną ortezą. Na tym etapie często współpracujemy z fizjoterapeutą.
Drugi etap – rejestraty
Ten etap polega na właściwej odbudowie lub przebudowie uzębienia pacjenta. Po uzyskaniu stabilnej ortopedycznie pozycji żuchwy przystępujemy do indywidualnego projektowania nowego uśmiechu. Pobieramy szereg indywidualnych rejestratów tak, aby zrekonstruowane łuki zębowe były idealnie dopasowane, estetyczne i naturalne, a także by spełniały funkcje, jakie pierwotnie wyznaczyła im natura. Wykonujemy to:
- leczeniem protetycznym
- leczeniem ortodontycznym
- kombinacją obu tych dziedzin
Biofunkcjonalna odbudowa zębów
Rekonstrukcje biofunkcjonalne to zaplanowane cyfrowo lub analogowo protetyczne odbudowy zębów, które charakteryzują się naturalnym kształtem anatomicznym, odpowiednio zaprojektowanymi punktami kontaktu pomiędzy zębami oraz liniami prowadzeń funkcjonalnych. Taka odbudowa charakteryzuje się wyjątkową stabilnością, chroni staw skroniowo-żuchwowy, kręgosłup szyjny i utrzymuje prawidłową pracę mięśni układu żucia. Odbudowa ta jest poprzedzona wykonaniem w laboratorium odpowiedniego projektu zębów. Nazywamy go „wax up” funkcjonalny – jest to woskowy lub cyfrowy projekt, który przenosimy jako tymczasowe uzupełnienia do jamy ustnej pacjenta. Metoda ta pozwala pacjentowi przed zacementowaniem ostatecznych uzupełnień zobaczyć się w lustrze i „przymierzyć swój nowy uśmiech”. Lekarzowi natomiast pozwala ocenić funkcję i estetykę. Po akceptacji projektu przystępujemy do odbudowy ostatecznej.
W zależności od wskazań wykonujemy rekonstrukcje biofunkcjonalne różnego typu. Są to:
- <pełnoceramiczne licówki, „V” licówki i korony
- korony ceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu
- uzupełnienia typu onlay / overlay i inne cementowane adhezyjnie (często nie wymagające dużego szlifowania zęba)
- odbudowy kompozytowe metodą „composite flow injection” (zupełnie bez szlifowania odbudowywanych zębów)
W biofunkcjonalnym postępowaniu rekonstrukcyjnym kierujemy się najnowocześniejszymi narzędziami i metodami pracy. Są to:
- cyfrowe projektowanie uśmiechu dopasowane do twarzy (DSD – digital smile design)
- działanie mikroinwazyjne umożliwiające najmniejsze naruszenie własnych zębów
- preparacje w powiększeniu mikroskopu zabiegowego
- skanowanie zębów skanerem wewnątrzustnym
- aksjograf (tzw. hinge axis recorder) do ustalenia indywidualnej osi rotacji stawów skroniowo-żuchwowych oraz kąta nachylenia wyniosłości stawowej
- urządzenie MCD CPI służące do oceny powtarzalności rejestratów zgryzu
- precyzyjne materiały protetyczne
- współpraca z liderami wśród laboratoriów protetycznych w kraju i na świecie
Umów się na wizytę w Klinice Alligodent i skorzystaj z leczenia biofunkcjonalnego!
Leczymy innych tak, jak sami chcielibyśmy być leczeni. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób zaprojektowanym i zrealizowanym leczeniem dajemy pacjentom uśmiech, który będzie im nie tylko służyć przez wiele lat, ale również który będzie wpływać na ich dobre samopoczucie i działać na korzyść ich zdrowia w ujęciu całościowym.
Zadzwoń pod numer:
tel. 61-222-54-48
tel. kom. 531-755-750
Rejestracja czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-20.00.