Postępowanie po zabiegu chirurgicznym

Mimo, iż dziedzina chirurgii stomatologicznej obejmuje wiele różnych zabiegów, wszystkie mają jedną wspólną cechę. Usunięcie zęba, zatrzymanej ósemki, wszczepienie implantu, czy podcięcie wędzidełka wiąże się z pojawieniem się rany. Aby rana goiła się prawidłowo należy jej zapewnić niezbędne warunki.

Sugerujemy przyjęcie posiłku na ok. 1-2 godziny przed wizytą. Po zabiegu przez ok. 20-30 min. pacjent nagryza jałowy kompres. Pomaga on w uformowaniu skrzepu krwi, który jest odpowiedzialny za prawidłowe gojenie. Świeży skrzep jest delikatny, dlatego przez ok. 2 godziny po leczeniu pacjent nie powinien spożywać żadnych pokarmów. Po tym czasie wskazana jest dieta miękka oraz żucie drugą, nieoperowaną stroną. Ma to szczególne znaczenie po zabiegu implantacji. Aby wszczep prawidłowo zrósł się z kością musi pozostawać nieruchomo. Wszelkie mikroruchy implantu zwiększają ryzyko jego utraty.

Po każdym zabiegu pojawia się stan zapalny jako reakcja organizmu na uraz. Dlatego ważne jest, aby unikać gorących dań i napojów. Mogą one nasilić stan zapalny, a więc zwiększyć obrzęk i ból. Zalecamy spożywanie chłodnych pokarmów i napojów oraz stosowanie zimnych kompresów. Mają one działanie przeciwobrzękowe i przeciwbólowe.
Ważnym zaleceniem jest unikanie intensywnego płukania jamy ustnej przez pierwsze 2 doby. Może to spowodować wypłukanie skrzepu, co wydłuży proces gojenia. Mycie zębów jest jak najbardziej wskazane. Zależy nam, aby zminimalizować ilość bakterii w okolicy rany, dlatego skrupulatna higiena jest niezbędna. Oprócz dokładnego, ale delikatnego mycia zębów zalecamy stosowanie przeciwbakteryjnych płynów do płukania. Ważne, aby miały w składzie chlorheksydynę – jest to bardzo skuteczna substancja eliminująca wszelkie drobnoustroje. Płukanie powinno być delikatne. Wraz z upływem dni można płukać bardziej intensywnie.
W zależności od rodzaju zabiegu, przepisujemy niezbędne leki. Najczęściej wystarczy stosowanie ibuprofenu jako środka przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Aspiryna jest przeciwwskazana. Czasem wymagane jest przyjmowanie antybiotyku oraz silniejszych środków przeciwbólowych.

Palenie tytoniu bardzo niekorzystnie wpływa na stan uzębienia i dziąseł. Jest też jedną z głównych przyczyn nieprawidłowego gojenia ran w jamie ustnej. U palaczy naczynia krwionośne są obkurczone, a tkanki słabiej ukrwione. Gorsze zaopatrzenie w krew skutkuje opóźnionym gojeniem i większą skłonnością do infekcji.
Picie alkoholu jest przeciwwskazane w pierwszych dobach po zabiegu. Niezastosowanie się do tego zalecenia może skutkować wystąpieniem krwawienia z rany.

Po zabiegu chirurgicznym pacjent powinien unikać intensywnego wysiłku przez ok. tydzień. Wzrost tętna, ciśnienia może spowodować krwawienie i dolegliwości bólowe.
Pacjenci przyjmujący leki antyagregacyjne takie jak Acard, Polocard, Concor nie muszą ich odstawiać przed zabiegiem. Pacjenci przyjmujący leki antykoagulacyjne takie jak Acenokumarol, Sintrom, Warfin powinni zgłosić ten fakt lekarzowi prowadzącemu. U tej grupy chorych przed zabiegiem chirurgicznym należy wykonać badanie krwi i ocenić wskaźnik INR.
W większości przypadków po ok. 7 dniach pacjent pojawia się na wizycie kontrolnej. Dochodzi do oceny gojenia rany, usuwane są szwy.

Autor: lek. dent. Paweł Kmiecik

Wiedza z Alligodent

Zdrowie Twoich zębów to naczynia połączone. Nigdy nie rozwiązujemy jednego problemu w oderwaniu od drugiego. Zawsze doradzamy najlepsze rozwiązanie dla danej sytuacji. Z AlligoDent masz pewność, że kompleksowo zadbamy o Twoje zęby i rozwiążemy Twoje problemy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

AlligoDent

Jesteś w dobrych rękach!

Certyfikaty
Social Media AlligoDent

Nowoczesna klinika dentystyczna w samym sercu Poznania.