Atraumatyczne usuwanie zębów

Stomatologia to dziedzina, która dynamicznie się rozwija. Narzędzia, techniki pracy muszą być na bieżąco modyfikowane, ulepszane, aby nadążyć za najnowszymi rozwiązaniami. Wraz z rozwojem implantologii zmienia się sposób usuwania zębów. W przeszłości brakujące zęby uzupełniano ruchomą protezą lub mostem. Lekarze nie troszczyli się wystarczająco o otaczającą ząb kość, ani o tkanki miękkie, ponieważ te struktury nie były potrzebne. W dzisiejszych czasach usunięcie zęba powinno być jak najbardziej atraumatyczne. Powinno powodować minimalny uraz dla struktur utrzymujących ząb, ponieważ niedługo te same struktury będą utrzymywać implant. Aby móc zastosować wszczep, muszą być spełnione odpowiednie warunki. Idealny stan jest wtedy, kiedy jest zachowana pełna objętość kości – zarówno wysokość jak i szerokość. Powikłania w postaci uszkodzenia blaszki kostnej w czasie ekstrakcji zęba mogą przekreślić możliwość zastosowania implantu w przyszłości, lub mocno ją utrudnić.

Dlatego tak ważne jest atraumatyczne usuwanie chorych zębów.
Na cały proces składa się:
1. Dokładna diagnostyka RTG. Dzięki temu wiemy ile korzeni ma ząb, czego można się spodziewać w trakcie zabiegu, na co zwrócić szczególną uwagę. Najlepszym badaniem obrazującym jest CBCT – tomografia stożkowa.
2. Dostosowanie odpowiednich narzędzi oraz techniki do danego przypadku. Bardzo często stosuje się separację zęba – czyli przecięcie go na kilka części, aby użyć jak najmniejszej siły do jego usunięcia.
3. Prawidłowe zaopatrzenie rany. Stosowanie preparatów kolagenowych, kościozastępczych, błon oraz szwów ma na celu utrzymanie jak największej ilości kości lub nawet zwiększenie jej objętości. Staranne obchodzenie się z miejsce zabiegowym minimalizuje ryzyko powikłań i sprzyja szybkiemu gojeniu.

Ekstrakcja zęba to pierwszy krok w kierunku implantu. Zabieg nie powinien być nigdy bagatelizowany, ale przeprowadzany z należytą starannością, bez pośpiechu. Dzięki takiemu postępowaniu możemy uniknąć w przyszłości dodatkowych operacji przygotowujących do leczenia implantologicznego.

Autor: lek. dent. Paweł Kmiecik

Wiedza z Alligodent

Zdrowie Twoich zębów to naczynia połączone. Nigdy nie rozwiązujemy jednego problemu w oderwaniu od drugiego. Zawsze doradzamy najlepsze rozwiązanie dla danej sytuacji. Z AlligoDent masz pewność, że kompleksowo zadbamy o Twoje zęby i rozwiążemy Twoje problemy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

AlligoDent

Jesteś w dobrych rękach!

Certyfikaty
Social Media AlligoDent

Nowoczesna klinika dentystyczna w samym sercu Poznania.