Wszystko co musisz wiedzieć o zabiegu usuwania ósemek

W czasie operacji powinny być zachowane wszelkie zasady aseptyki.

lek. dent. Paweł Kmiecik

Zęby mądrości pojawiają się w jamie ustnej jako ostatnie. Z tego względu bardzo często brakuje na nie miejsca i nie mogą się prawidłowo ustawić. Dotyczy to szczególnie pacjentów ze stosunkowo krótkimi łukami zębowymi. Częściowo lub całkowicie zatrzymane ósemki mogą dawać różne dolegliwości. Najczęstsze objawy zgłaszane przez pacjentów to wrażenie ucisku, ból, okresowe stany zapalne z obrzękami w tej okolicy. Zatrzymane zęby mądrości mogą być przyczyną groźniejszych jednostek chorobowych takich jak torbiel zawiązkowa, czy ropień. Każda niefizjologicznie położona ósemka jest patologią i powinna zostać usunięta, o ile nie ma przeciwwskazań do zabiegu. Zgodnie z piśmiennictwem oraz własnym doświadczeniem można stwierdzić, że młode osoby o wiele lepiej tolerują zabieg ekstrakcji i szybciej zdrowieją. Idealny czas na pozbycie się trzecich trzonowców to okres między 16 a 25 rokiem życia.
Przed zabiegiem bezwzględnie konieczne jest wykonanie diagnostyki rentgenowskiej. Złotym standardem współczesnej stomatologii jest badanie CBCT – tomografia stożkowa dająca obraz trójwymiarowy. Jest ona szczególnie przydatna do oceny anatomii ósemki, jej dokładnego położenia w kości oraz stosunku do sąsiednich, ważnych struktur. Zatrzymane zęby mądrości mogą być ustawione w różny sposób. Najczęściej leżą poziomo, zdarzają się sytuacje kiedy ząb jest położony „do góry nogami”. W większości przypadków, aby zabieg był maksymalnie atraumatyczny (czyli delikatny) trzecie trzonowce przecina się na kilka mniejszych elementów i usuwa w częściach. Na trudność zabiegu wpływa wiele czynników, między innymi ilość korzeni, wielkość zęba, gęstość otaczającej kości, głębokość zatrzymania zęba.

W czasie operacji powinny być zachowane wszelkie zasady aseptyki. Jałowe narzędzia, fartuchy, rękawiczki, chusty minimalizują ryzyko infekcji i sprzyjają szybkiemu, niepowikłanemu gojeniu. Zabieg wykonywany jest w silnym znieczuleniu miejscowym, które eliminuje czucie bólu. Pacjent zachowuje świadomość i po wszystkim może prowadzić samochód.
Po zabiegu udzielamy szczegółowych zaleceń oraz przepisujemy niezbędne leki. Często wymagane jest przyjmowanie antybiotyku przez kilka dni. Bardzo ważne jest stosowanie zimnych okładów, które zmniejszają stan zapalny i następczy obrzęk.
Ekstrakcja ósemek może wiązać się z wystąpieniem powikłań. W sąsiedztwie dolnych zębów mądrości przebiega nerw zębodołowy dolny, na który szczególnie musimy uważać. Dlatego tak ważne jest wykonanie dokładnego badania rentgenowskiego, aby móc co do milimetra ocenić operowaną okolicę.

Około 7 dni po zabiegu spotykamy się na wizycie kontrolnej, na której ściągamy szwy i kontrolujemy ranę. Gojenie to proces, który u każdego pacjenta przebiega z różną dynamiką. Zazwyczaj po 7-14 dniach od ekstrakcji dochodzi do wyciszenia dolegliwości i pacjent zapomina o przebytym zabiegu.

Autor: lek. dent. Paweł Kmiecik

Wiedza z Alligodent

Zdrowie Twoich zębów to naczynia połączone. Nigdy nie rozwiązujemy jednego problemu w oderwaniu od drugiego. Zawsze doradzamy najlepsze rozwiązanie dla danej sytuacji. Z AlligoDent masz pewność, że kompleksowo zadbamy o Twoje zęby i rozwiążemy Twoje problemy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

AlligoDent

Jesteś w dobrych rękach!

Certyfikaty
Social Media AlligoDent

Nowoczesna klinika dentystyczna w samym sercu Poznania.